• okuldanismanligi 15 Kasım 2016 - 3.22
 • Kimler Kreş Açabilir?
 • Anasayfa > Kreş Açmak, Kreş Açmak S.S.S, Kreş Prosedürleri
 • KİMLER KREŞ AÇABİLİR?

   

  Türkiye’de kreş açmak için birkaç nitelik dışında herhangi özel bir formasyon aranmamaktadır. Yani kreş açmak ve işletmek için mutlaka lisans mezunu olmanız veya öğretmenlik eğitimi almanız gerekmez. Kreş açabilmek için aranan en önemli şart sabıka kaydınızın olmamasıdır. Bunun dışında genel olarak başka bir şart aranmamaktadır.
  Ancak kreş açmak ve işletmek başka, yöneticisi veya öğretmeni olmak başka bir iştir. Çünkü yasal düzenlemeler gereğince her kreşe bir müdür atanması şarttır. Kreş müdürü olmak için sabıka kaydının olmaması yanında bazı özel şartlar da aranır. Yani her kreşe bir müdür atanması mecburidir ve müdür olmak için müdür olacak kişinin bazı niteliklerinin bulunması gerekmektedir. Kreş müdürü açılan kreş faaliyetlerini sürdürebilmesi için en önemli şarttır. Müdürü olmayan bir kreş kanunen işletilmeye devam edemez.

  Kreş müdürü olmak için ilgili yönetmelikte aranan şartlar;

  • 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği, öğretmenlik, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, psikoloji, sosyal hizmetler veya çocuk gelişimi bölümlerinin birinden mezun olmak
  • 2 yıllık ön lisans mezunlarında ise sosyal hizmetler ve çocuk gelişimi bölümlerini bitirmiş olmak
  • En az 2 yıl kreş sektöründe çalışmış olmak
  • Sabıka kaydının olmaması
  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

  olarak belirlenmiştir. Eğer sizde bu şartların hepsi varsa hem kendi kreş açabilir hem de müdürlüğünü yapabilirsiniz.

   

  Kreşin hem sahibi hem de müdürü olmanın avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da vardır. Çünkü müdürlük, yöneticilik ve eğitimciliğin birlikte yürütülmesini gerektiren zor bir iştir. Bunun yanında kreş sahibi olarak yapmanız gereken başkaca işleriniz de olacaktır. Tüm bunları bir arada yapmaya çalışmanız sizi yorabilir. Bu yorulma bir süre sonra bıkkınlığa dönüşebilir. 

   

  Ancak dışarıdan bir kreş müdürü atanması halinde tüm sorumluluğu o kişiye bırakmak ta doğru değildir. Kontrolün ve nihai karar yetkisinin sizde kalmasına özen göstererek profesyonel bir anaokulu müdürü ile çalışmanız en doğrusudur.

  Diğer taraftan hem kreş sahibi hem de müdürü olduğunuz zaman müdüre ödeyeceğiniz maaş size kalacağından daha ekonomik davranmış olursunuz.
  Bu olumlu ve olumsuz yönleri hep birlikte değerlendirerek bir kreş müdürü atayıp atamamak veya bu işi kendiniz yapmak konusunda karar vermeniz gerekecektir.

  Bu yazımızda kimler kreş açabilir sorusunun cevabını vermiş bulunmaktayız. Her ne olursa olsun kreş açmak ciddi bir iştir. Yaptığınız yatırımın boşa gitmemesi için mutlaka bizimle iletişime geçin. 

 • okuldanismanligi ,
DİĞER HİZMETLERİMİZ
Sitemizde yayınlanan içeriklerin izinsiz kopyalanması halinde gerekli yasal prosedürleri uygulayacağımızı belirtiriz.