Anaokulu Açmak Hakkında Genel Bilgiler

Anaokulu Açmak Hakkında Genel Bilgiler ve Merak Edilen Konular

Anaokulu açmak konusu, okul öncesi eğitim kurumu olmak isteyenlerin öncelikli araştırma amaçlarından biridir. Anaokulu mizaç olarak bayanlara yönelik bir iş koludur. Böyle olmasının bir sebebi bulunmaktadır. Bu sebep ise bayanların, anne şefkatini yansıtabilecek, koruyucu bir kimliğe sahip olmalarıdır.

Bu güzel özellik, sevginin çok yoğun ve karşılıksız geri dönüşüne şahit olacağımız, bizi her defasında gülümseten çocuklarımızla bambaşka bir ortama ev sahipliği yapacaktır.

Anaokulu açmak dışarıdan bakıldığı gibi mi?

Konu çok değişken olarak karşımıza çıkacak. Çünkü herkesin algısı farklı ve bu farklılıklar her anaokulunun kendine has yapısını ortaya çıkarmaktadır. Şimdi bu farklılıklara neden olan unsurları ve anaokulu açarken en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Anaokulu Açarken Ön Bilgi Verelim

Anaokulu ve kreş açmak hayali bu alanda olsun olmasın bir çok kimsenin düşündüğü konuların başında gelmektedir. Lakin anaokulu açmak ya da kreş açmak işin kolay tarafıdır. Önemli olan ise kurulan işletmeyi sürdürülebilir kılmaktır.

İlk olarak büyük heyecanla başlanan anaokulu açma girişimleri bir süre sonra yerini umutsuzluğa bırakabiliyor. Bunun başında ise plan yapılmadan hareket edilmesi geliyor. Bizler yapmış olduğumuz çalışmaların tamamında belirli bir plan doğrultusunda hareket ederek karşılaşacağımız olası problemleri göz önüne alıyoruz. Fizibilitemizi yaparken de farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak işletmenin açılmasının ne derece doğru olduğuna karar veriyoruz.

Peki anaokulu açarken nasıl bir plan yapmak gerekir?

Bu soruya nasıl yapmamak gerekir diye başlayalım ve gidişatı görelim.

Anaokulu açmak isteyen Ayşe Hanım ( isim hayalidir). Çocukları çok sevdiğini ve bir işi olmasını istediğini söylüyor. Bununla ilgili olarak anaokulu açmayı tercih ediyor. Hem çocuklarla zaman geçirecek hemde amacına ulaşmış olacak. Tabi bu işe girerken de birinci amacı maliyetlerin az olması. O yüzden küçük bir anaokuluyla başlamayı tercih ediyor.

Yeri gelmişken açıklayalım küçük kreş diye bir tabir kapasitesi düşük maksimum 40 kapasiteye kadar olan yeri temsil eder. Ama en büyük yanılgı da burada başlamaktadır.Çünkü küçük bir kreş açmak ilk etapta mantıklı görünebilir. Fakat işin detayına baktığımızda durumun hiçte öyle olmadığını görebiliriz.

Ayşe hanım küçük kreşi tanımlarken şöyle diyor.

Küçük bir yerden başlamak istiyorum. Sonrasında işler oturdukça büyürüz ve ikinci okulumuzu açabiliriz. 

Şimdi küçük bir anaokulunun (En az 40 kapasite için) giderlerine bakalım.

 • Kira gideri : 5000
 • Personel Gideri : 21,000 TL
 • Faturalar : 5000 TL
 • Yemek giderleri :5000
 • Vergi ve sgk : 8000 TL
 • Toplam : 43,000 TL

Peki Ayşe Hanım aylık ne kadar  ücret alacak öğrencilerden 1000 TL . Tam kapasite çalıştığımızda ne kadarlık bir gelir olacak . 40 X 1000 = 40,000 TL

Bu durumda Ayşe hanımın açacağı küçük anaokulu karlı bir yatırım olmayacaktır.

Peki böyle bir Anaokulu için anaokulu maliyetleri ne olacak. Kısa bir özet yapalım. Her şeyi minimum bütçede düşünelim.

 • Yer kiralama gideri : 15,000 TL
 • Tadilat masrafları: 60,000 TL
 • Donanım ve teçhizat: 50,000 TL
 • Şirket kurulumu ve diğer kurumsal işler : 10,000 TL

Basit bir hesap yapıyoruz ve yukarıdaki tablo karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak Ayşe hanım küçük bir anaokulunun kendisine yararı olmayacağını yapacağı yatırımın akıllı bir hareket olmadığını görmüş oldu. Böyle bir anaokulunun gelişen sektör içinde rekabet şansının neredeyse hiç olmadığını görmüş olduk.

Varsayalım ki böyle bir anaokulunu açtınız. Durum ne olur ?

Dayanma gücünüzün tükendiğini hissettiğiniz an ya kapatırsınız ya da devredersiniz. Bu ise istenmeyen bir durumdur.

İşinizi şansa bırakmamak adına profesyonel bir destek almanız yararınıza olacaktır. Önemli olan anaokulu ya da kreş açmak değil sürdürülebilir olmaktır.  Ancak bu şekilde hizmetlerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu tip durumlarla karşılaşmamak için planlama son derece önemlidir. Bu açıklamalardan sonra bakalım kimler anaokulu açabilir miş?

Kimler Anaokulu Açabilir?

Anaokulu açmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başında ise kuruculuk hakkı gelmektedir.

İş yeri açma belgem var ben anaokulu açabilirim. Öncelikle belirtelim ki iş yeri açma belgenizin olması, birşey ifade etmiyor.

Kimler anaokulu açabilir? 

Sorunun cevabı çok net bir şekilde verelim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, devlete karşı işlenen suçlardan bir ceza almamış olmak ve 18 yaşından büyük olma şartlarını taşıyan herkes anaokulu açabilir. Bu kural kreş açmak için de geçerlidir.

Okul öncesi öğretmenliği, çocuk gelişimi, psikoloji, rehberlik ve öğretmenlik mesleklerini yapanlarda anaokulu açabilir.  İlkokul mezunu biri de açabilir.

Bir detay daha verelim ki konu açıklığa kavuşsun. Herhangi bir girişim içinde olan hemen hemen herkes bir  işletme kurabilir. Anaokulu açma şartlarının ilki kuruculuk hakkının oluşmasıdır ve bu şartlar genellikle anaokulu müdürü olma şartlarıyla karıştırılmaktadır.

Eğer biz kurucu olacaksak, peki anaokulu müdürü olma şartları nelerdir ? sorusunun cevabına bakalım.

Anaokulu Müdürü Olma Şartları Nelerdir?Kimler anaokulu müdürü olabilir?

Bir anaokulunda müdür olabilmek için ulaşabileceğimiz en güzel kaynak Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları yönetmeliğidir. Bu yönetmelikte kimler anaokulu müdürü olabilir sorusunun cevabı bulunmakta. Sizleri yormamak adına özetini burada belirtelim.

Yöneticilerin nitelikleri

MADDE 30 –

 1. Kurumlara müdür ve müdür yardımcısı olarak atanacaklarda aşağıdaki şartlar aranır:
  1. Milletlerarası kurumlar ile yabancı okullarda görevlendirilecekler hariç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  2. (Mülga:RG-2/8/2013-28726)
  3. (Değişik:RG-3/7/2016-29761) Özel okullarda; resmî veya özel öğretim kurumlarında en az iki yıl asıl görevli olarak öğretmenlik yapmış olmak veya öğretmenlik yapma koşullarını taşıyıp en az iki yıl asıl görevli uzman öğretici olarak görev yapmış olmak.
  4. Okullar dışındaki kurumlarda lisans mezunu olmak.
 2. (Ek:RG-20/6/2017- 30102) Öğretmenlik yapma koşullarını taşıyanlardan kurumlara müdür/müdür yardımcısı olarak atananların bu görevlerde geçirdikleri süre öğretmenlikte geçirilen süre olarak kabul edilir.

Alıntı Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinden alınmıştır. Madde:30 Yöneticilerin Nitelikleri başlığı

Kimlerin anaokulu açacağı ve anaokulunda müdür olma koşullarını görmüş olduk. Şimdi en çok kullanılan bir terimi ele alalım. Hem kurucu hem müdür olabilir miyim?

Anaokulu Kurucu Müdür Olma Şartları Nelerdir?Anaokulu açarken kurucu müdür olmak

Yukarıda bahsettiğimiz anaokulunun kimler tarafından açılacağı ve anaokulu müdürlük şartlarının tamamına sahip herkes bir anaokulunun kurucu müdürüdür. İşin özü hem kurucu sizsiniz hem de müdür sizsiniz.

Doğruyu gösterebilmek için alan dışından anaokulu açmak isteyenler için belirtelim, anaokulu açmak için kurucu müdür gerekiyor gibi ibareler yanlış bilgilendirmedir diyebiliriz.

Konuyu biraz daha açalım.

Anaokulu müdürlük şartlarını taşımıyorsanız ve anaokulu açmak için herhangi bir engeliniz bulunmuyorsa, Milli Eğitim Bakanlığı ile olan yazışmalarınızı ve eğitim ortamının organizasyonu sağlayabilmek için sizi temsilen bir kişi görevlendirmeniz gerekecektir. Bu kişi kurucu müdür diye tabir edilen ama aslında anaokulu müdürlük şartlarını taşıyan kişidir. Sizin adınıza imza yetkisine sahip olacak ve bir nevi kurucu temsilcisi olacaktır. 

Bu şartları öğrendiğimize göre şimdi bir anaokulu açmanın maliyeti ne kadar mış inceleyelim.

Anaokulu Açma Maliyeti Ne Kadardır?Anaokulu açmak için ne kadar sermaye gerekir?

Anaokulu açmak için ne kadar bütçe gereklidir. 50,000₺, 100,000₺, 200,000₺ yada 1,000,000₺ vs….

Anaokulu açma maliyetlerini hesaplayabilmek başlangıç aşamasında çok zordur. Kimilerine göre 100,000 ₺’ye açılabilir. İnternette bir sitede 40,000₺ ye anaokulu açılabileceği yazıyordu.

2020 yılı için bir anaokulu açma maliyetlerini genelleme olarak belirtelim. Orta seviyede bir anaokulu açma maliyeti 150,000₺ den aşağı olmayacaktır. Bu anaokulu aşağı yukarı 40- 50 kapasiteli olacak şekilde düşünebiliriz. Yukarıda ayşe hanım örneğinde olduğu gibi.

Eğer kaliteli bir anaokulu yapacağım benim diğerlerinden farkım olmalı derseniz, 50 kapasiteli bir anaokulu açma maliyeti 200,000₺ ile 250,000₺ arasında  olabilir.

Bu işi profesyonel yapacağım ve en az 100 kapasiteli bir anaokulum olsun derseniz, böyle bir anaokulu açma maliyeti en az 300,000₺ ve üzeri olacaktır.

Anaokulu kurma maliyetlerine etki eden bir çok değişken bulunmaktadır. Bu değişkenlerle  birlikte, tercihleriniz de anaokulu açmak için gerekli sermayenizi azaltacak ya da artıracaktır. Anaokulu açmak için gerekli bütçenizi doğru kullanmak istiyorsanız proje bazlı çalışma yapıp planlama yapmalısınız. Anaokulu açma maliyeti ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Anaokulu Açma Şartları ProsedürlerAnaokulu Açma Evrakları Nelerdir?

Anaokulu açma şartlarını iki aşamada değerlendirmemiz gerekmektedir. Birincisi evraksal işlemler, diğeri ise standartlardır.

Anaokulu açma evraklarının hazırlık aşamasında yine özel öğretim kurumları yönetmeliğinden faydalanacağız. Burada anaokulu açmak için gerekli evrakların listesini bulacağız. Ufak bir not verelim. Burada yazılan evrakların dışında hazırlamak zorunda olacağımız hususlar vardır. Tek başına yeterli değildir. Sebebi ise, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı il müdürlüklerindeki görevli müfettişlerin prosedürleri yorumlama biçimleridir.

Anaokulu açma şartlarının ikincisi olan standartlar bir anaokulunda olması gereken bölümlerden, teknik detaylara inebileceğimiz hususları ön plana çıkarmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Standartlar Yönergesi, bir anaokulunun asgari şartlarını barındırmaktadır. Yani bir anaokulu açacaksınız ve olması gereken en az şartlar burada yer almaktadır.

Kaliteli bir anaokulu açmak için yalnızca rehber niteliği taşımaktadır.

Anaokulu açmak hakkında bilmeniz gerekenleri özetleyecek olursak

Bir anaokulu açmak için önce planlama yapmanızı tavsiye ederiz. Planlama doğrultusunda, ihtiyaç analizini doğru kurgulamanız gerekmektedir. Anaokulu açacağınız bölgenin durumunu, çevrenizde bulanan anaokulu ve kreşleri çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Bu analiz doğrultusunda açacağınız anaokulundaki personel seçimlerinizdeni eğitim yaklaşımınıza kadar bir çok detayı ortaya çıkarmanız gerekecektir. Bu çalışmalarla beraber açmayı düşündüğünüz anaokulunun maliyetlerini de aşağı yukarı ortaya çıkarmış olacaksınız.

Tüm konular birbiri ile bağlantılıdır. Anaokulu açmak için sermayenizi oluştururken aynı zamanda, hedefinize ulaşmak için gerekli olan binayı ve özelliklerini de ortaya çıkarmış olacaksınız.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak, bir anaokulunu başarılı kılacak detayları ortaya çıkarıyoruz. Profesyonel hizmet alarak bir çok sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Detaylı raporlama sayesinde bir anaokulu açmak karlı bir yatırıma dönüşebilir.

Burada en önemli detay ise tercih edilebilir anaokulu oluşturmak ve markayı konumlandırarak rakiplerinizden ayrışmaktır.

Yusuf YILMAZ

Anaokulu Kurulum Uzmanı

Nasıl Yardımcı Olabiliriz.

En hızlı şekilde sorularınıza cevap vermeye çalışıyoruz. Anaokulu veya kreş açmak için aklınıza takılan tüm soruları bize gönderebilir ya da telefonla destek alabilirsiniz.

Proje Örnekleri
Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.