Anaokulu Açmak Ne Kadar Kazandırır ?

Anaokulu Açmak Ne Kadar Kazandırır ?


Anaokulu açmak bir çok kişinin hayalindeki bir durumdur. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra anaokulu açma fikrini hayata geçirebilmeyi hedeflerler. Elbette buraya kadar herşey normal gibi görünüyor. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde dikkat ettiğimiz bir husus var ki % 70 lik bir kesim işi basite indirgemiş vaziyette. Şimdi anaokulu açmak ne kadar kazandırır ? bakalım.

Bu yanlış bir düşünce değildir lakin doğru hedefleme de değildir. Dışarıdan çok basit gibi görünen anaokulu işletmesi uygulamaya geçildiğinde ciddi bir problem yumağına dönüşebiliyor. Bu durumu ancak yaşayarak anlayabilirsiniz. Tabiki bu konuda ciddi tecrübeleriniz yoksa.

Basit bir mantıkla hareket edildiğinde ( bunu dış gözlem olarak belirtmemiz gerekir) içeride 50 çocuk var aylık 700 ₺ gibi bir ücret ve 35,000₺ toplam rakam. Kurucuların aklında olan

İyi para, kim kazanıyor ki bu kadar parayı.

Elbette bunun adı cirodur. Yani sizin bir ayda kasanıza giren rakam. Ama bu rakamın hepsi kar değildir. Giderlerinizi de ciddi anlamda hesaplamanız gerekmektedir.
Bir diğer mantıkta onlar yapıyorsa biz de yaparız. Elbette yapabilirsiniz. Çünkü anaokulu açmak için yeterli olan husus müteşebbis olmanız.

Müteşebbis ne demek bunu da açalım.


Müteşebbis = Ticaret, endüstri vb. alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimse, Eş anlamlı kelimesi ise girişimci bunu da biraz açmak gerektiğini düşünüyorum.
GirişimciEmek, sermaye ve doğayı bir araya getirerek üretim sürecini bir üretim faktörü olarak tasarlayan, örgütleyen ve onun tüm riskini üstlenen kişi.

Elbette tüm riskleri siz alıyorsunuz. Yani tüm sorumluluk sizde olacaktır. Kazancıyla ya da kaybıyla.
Şimdi burada dikkat çekmek istediğim konu Risk Faktörü

Nedenlerine bakacak olursak işletme kurmak için gerekli olan sermayeyi koyan sizsiniz. Yatırımı gerçekleştiren kişi de sizsiniz. Haliyle yapacağınız yatırımın büyüklüğünü belirleyecek olan da sizsiniz. Anaokulu açmak isteyen biri için belirtmem gerekir ki eğer bir işletme geçmişiniz yoksa bu konu sizi biraz zorlayabilir. Çok iyi niyetli yaklaşıyor olabilirsiniz. Ama ticaret iyi niyeti kaldırabilecek bir ortam değildir. Her işinizi daha dikkatli yapmak zorundasınız. İşinizi ciddiye almak zorundasınız.

Bir başka açıdan bu durumun önemine vurgu yapalım. Sizin elinizde 100,000 ₺ paranız var. Bu paranızı birine karşılıksız olarak verir misiniz? Cevap sizde. Verebilirsiniz de, vermeyebilirsiniz de bunun kararı elbette size aittir. Ama o paranın bir daha geri gelmeyeceğini bilmek  ve sizin o tutarı biriktirebilmeniz için yaptığınız tasarrufları düşünün. Eğer boşa harcayacak bütçem yok diyorsanız o zaman doğru yoldasınız demektir.

Şuana kadar neden bunları anlatıyorsunuz diyenler olacaktır. Anaokulu bir okul öncesi eğitim kurumudur ama aynı zamanda ticari bir işletmedir. Bunu unutmamanız için bu tür bilgileri veriyoruz ki işin ciddiyetinin farkında olun.

Genellikle Müşterilerimize sorduğumuz ilk soru NE KAZANMAK İSTİYORSUNUZ ? Sorusudur. Bu soru karşısında o kadar şaşırıyorlar ki. Cevap olarak en azından kendini çevirsin ilk yıl bir şey istemiyorum oluyor. Ardından da ekliyorlar Zaten işletmeler iki yıldan sonra para kazanmaya başlar.Bu soruyu daha önce hiç duymadıklarına eminim. Peki, sizce böyle bir anaokulu açmak karlı mı?

Anaokulu Açmak ne kazandırır durumunu biraz daha açıklayalım.

SORU  : Ne Kazanmak İstiyorsunuz?

Cevap : İlk Yıl bir şey kazanmayı düşünmüyoruz ama iki yıldan sonra kazanmaya başlarız. İşletmeler hep iki yıldan sonra kazanmaya başlarlar.

Şimdi sorumuzun ve cevabın altında yatanları açıklayalım.


Anaokulu açtığınızda aylık minimum ve maksimum seviyede ne kadar bir kazanç elde etmek istiyorsunuz?
Cevaben alışılagelmiş bir duyum.

İşletmeler ilk yıl para kazanamazlar ancak iki yıldan sonra kazanabilirler.  İlk yıl yapmış olduğunuz yatırımlar neticesinde sektörel arzın ne kadar taleple karşılaştığının göstergesi olarak anaokulumuza çocuklarını kaydettirmek isteyen velilerin ne derece bizi tercih edeceklerini bilmiyorum. O nedenle ilk yıl için herhangi bir kazanç planını ön göremiyorum. Yapmış olduğum yatırımın geri dönmesinden sonra yani 200,000₺ tutarında bir yatırım yaptım ve bu yatırım yaptığım tutarın bana geri gelmesi iki yıl. Bu iki yılı aylığa bölersek 200,000₺/24 ay = 8,333 TL.

Peki bu ne anlama geliyor.
Aylık cironuzdan giderlerinizi çıktığınız andan itibaren aylık olarak kasanızda kalan rakam 8334 ₺ ise o zaman teoriniz doğru.

Peki bu rakamı kazanabilecekmisiniz? Ya da anaokulu açmak için bulduğunuz yer size bu rakamı kazandırabilecek mi ?

Cevaba geri döneceğiz çünkü orada ilk yıl bir şey beklemiyorum vardı. Eğer ilk yıl bir şey beklemiyorsak, kazançtan bahsedebilmek için ikinci yıldan itibaren yapmış olduğumuz yatırımı geri alabilmenin de 2 yıldan sonra toplamda ise en az 4 yıllık bir sürede geri dönmesini beklememiz gerekiyor. 1 yıl birşey beklememenin bize kazandırdıkları ortada…

Tavsiyelerimiz Nedir?


  • Anaokulu açmak isteyen herkes için tavsiyemiz hesaplarınızı iyi yapın.
  • Evdeki hesap çarşıya uymaz diyebilirsiniz.
  • Doğru ama siz en kötüsünü hesap ederek yola çıkın.
  • İşletme sermayenizin önemini kavrayın,
  • Yapacağınız işin detaylarını öğrenmeye gayret edin, okul öncesi eğitim sektörüne giriş yaptığınız da insanların sizi neden tercih etmeleri gerektiğini belirleyin,
  • Hedef kitlenize dikkat edin, işletmenizi geliştirecek ar-ge çalışmaları hakkında bilgi sahibi olun.
  • Neyi, neden ve ne zaman  yapacağınızı iyi bilin.

Anaokulu Açmak Ne Kadar Kazandırır?


Anaokulu açmak karlı bir iş mi?  Bazen 1000₺ kazanabilirsiniz bazen de 100,000 ₺ kazanabilirsiniz. Buradaki en önemli husus tamamen başlangıç aşamasında yapmış olduğunuz çalışmaların eseridir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere bir anaokulu açıp, kazanabilmek için öncelikle bir soruya cevap aramanız gerekecektir. Bu soru ise

Anaokulu açtığımda aylık kazancım ne olmalıdır?

İşte burada vereceğiniz cevaba göre, yapacağınız anaokulu şekillenecek ve siz istediğiniz şartları sağlayan bir anaokuluna sahip olacaksınız. Bu sayede anaokulu açmak karlı mı değil mi ? sorusununda cevabını vereceksiniz. Göründüğü kadar kolay değildir elbette. Lakin yine de anaokulu açmak için araştırmalarınızı yaparken bu konuya odaklanmak sizi rakipleriniz nezdinde daha avantajlı kılacaktır. Çünkü artık ne istediğinizi biliyorsunuz.

Eğer araştırma aşamasında mavcut anaokulu ya da kreşlerle görüşürseniz, fikriniz çok değişecektir. Çünkü bu güne kadar karşılaştığımız hemen hemen bir çok kimse bu işin yapılmayacağını söylediler. Ama ufak bir ayrıntıyı gözden hep kaçırdılar. Bu ayrıntı ise böyle konuşmalarına rağmen hepsinin bir şekilde çalışma hayatına devam etmeleridir.

Koşul her ne olursa olsun, anaokulu açma fikrinize sadık kalıp, doğru planlamayı yaptığınızda sonuç sizin lehinize olacaktır. Sonucunu düşündüğünüz her şey eksik kalmaya mecburdur. Olumlu düşünün, projenize inanın ve sonuçlarına siz bile inanamayacaksınız.

Sonuç olarak anaokulu açmak ne kadar kazandırır bakalım.


Bu bilgiler ışığında anaokulu açmak ne kadar kazandırır yada kaybettirir tespit edebilirsiniz. Yapacağınız anaokulunun yatırım maliyetlerini, işletme maliyetlerini tespit ederken geri dönüşümünün nasıl olacağını da bilebilirsiniz. Elbette sadece bu yazıyla zor ama hata yapma oranınızı ciddi anlamda düşük seviyede tutabilirsiniz. Burada önemli bir detay olan anaokulu yada kreş açarken binanın genel durumudur. Bu konuyla ilgili olarak okuldanismanligi.com/kresacmakiçinbinaşartları bağlantısından bilgi alabilirsiniz.

Hedefleriniz doğrultusunda anaokulu açma maliyetlerini ve anaokulu açma maliyetlerine etki eden unsurları öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Bu konuda okuldanismanligi.com.tr/anaokuluaçmamaliyeti araştırmanızı kolaylaştıracaktır.

Amacınız daima kalıcı bir anaokulunu nasıl oluşturabilirim olmalıdır. Teknik konularda eksiklik hissetmeniz durumunda Okul Danışmanlığı Hizmetleri hep yanınızda olacaktır.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak yaptığımız en iyi şey işimizi iyi bilmektir ve bunu da göstermektir. Aylık on binlerce kişi sitelerimize girip yazılarımızı okuyarlar bilgi sahibi oluyorlar. Geri dönüşleri mükemmel oluyor. Herkesin bizimle çalışma şansı olmayabilir ama en azından biz herkese faydalı oluyoruz. Fikir veriyoruz, detayları paylaşıyoruz. Projeler geliştiriyoruz. Bir franchise modeli gibi ama size sınırsız özgürlükler sunabilecek ortamlar hazırlıyoruz. Sizi diğerlerinden farklı hale getiriyoruz. Ezbere konuşmuyoruz. Fayda sağlamayacak hiç bir bilgiyi paylaşmıyoruz. Asparagas yazı yazmıyoruz. İşimizi biliyoruz ve bildiğimizi paylaşıyoruz.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yusuf YILMAZ
Anaokulu Kurulum Uzmanı

27/01/2020Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.