Anaokulu Nasıl Açılır? 2020 yılı

Anaokulu Nasıl Açılır ?


Bu yazımızın konusu anaokulu nasıl açılır olsa da, kreş nasıl açılır? sorusununda cevabı niteliğindedir.  O yüzden elimizden geldiğinde konuyu geniş tutmaya özen gösterdik. Şimdi anaokulu ve kreş açmanın aşamalarını birlikte inceleyelim.

Anaokulu ve Kreş Kurmak başlı başına emek gerektiren bir iştir. Her detayına hakim olmanız gerekmektedir. Anaokulu ve kreşlerin açılışı sadece prosedür yeter de diyebilirsiniz, bulurum bir müdür o halletsin de diyebilirsiniz. Ama her ortamda konuya müdahil olacaksınız. Ben bilmem hocam bilir diyemezsiniz. Çünkü hocanız da bilemeyebilir. Konu eğitim değil işletme kurmak.

Şimdi gelelim konumuza anaokulu veya kreş nasıl açılır?

Her şey bir fikirle başladı ve farkında olmadan aydınlanma yaşadınız. Ben bu işi yaparım dediniz ve ilk olarak araştırmayla yola koyuldunuz. Anaokulu açma fikriniz çok değerli, çünkü yapacağınız her çalışmanın sırrı burada yer alacak.

İlk Olarak bir görselle anlatmış olalım. Bu görsel sayesinde tüm aşamaları görebiliriz.

Anaokulu Nasıl Açılır Aşamaları
Anaokulu Nasıl Açılır Aşamaları

Bir anaokulu nasıl açılır sorusuna da buradan bir cevap vermiş olalım. Görselde yer almasına rağmen yazı ile de belirtelim bu aşamaları .

 

Anaokulu Nasıl Açılır? Anaokulu Kurulumu Aşamaları Nelerdir?

Adım adım bir anaokulu nasıl açılır konusu aşamalarıyla inceleyelim.

Anaokulu açmak için PLANLAMA:


  Planlama bir anaokulu ve kreşin kaderinin belirlendiği aşamadır. Bu aşamada yapmanız gereken en önemli detay, istek ve beklentilerinizi netleştirmek olmalıdır. Bu sayede adım adım ne yapacağınızı ve hedefinize nasıl ulaşacağınızı belirlemiş olursunuz.  İstek beklentilerimizi netleştirirken dikkat edeceğimiz noktalar vardır. Bunlar;
 1. Neden anaokulu açmak istiyorum?
 2. Anaokulu açtığımda gelir beklentim ne olacak?
 3. Anaokulu açtığımda insanlar neden benim anaokulumu tercih etsinler?
 4. İhtiyaçlarıma ulaşabilmek için kapasitem ne olmalı?
 5. Bir anaokulunun aylık giderleri ne kadardır?
 6. Açmayı düşündüğüm anaokulumda, hangi hizmetleri vereceğim.

Planlama doğrultusunda ANAOKULU AÇMAK İÇİN BİNA SEÇİMİ


Anaokulu ya da kreş açmak için bina seçimi yapabilmek için gerekli şartları planlama aşamasında elde ettik. Şimdi hedefimize ulaşmak için bölge ve yer seçimi için kıstaslarımız var.  Burada bir bilgi verelim. Bulduğunuz yer neresi olursa olsun bir şekilde anaokulu ya kreş olma durumu yüksektir. Lakin ihtiyaçlarınıza cevap verecek yeri bulmak biraz zaman alacaktır. Ama bulduğunuzda nokta atışı bir yer olacaktır.

Anaokulu için bina seçerken dikkat edeceğiniz bazı husular bulunmaktadır. Bunlar anaokulu açma şartları içinde yer alan asgari unsurlardır. Örneğin bahçe alanının geniş olması, odaların büyüklüğü, bodrum katının olup olmadığı gibi bir çok konuyu görmeniz gerekmektedir. Anaokulu açmak için bina şartları için okuldanismanligi.com.tr/anaokuluaçmakiçinbinaşartları bağlantısını takip edebilirsiniz. Burada çok önemli bilgiler yer alacaktır. Sonraki aşama olan projelendirmeye buradan devam edebilirsiniz.

Anaokulu binası için PROJELENDİRME


Planlama dahilinde bulduğunuz binanın anaokulu olması için fiziksel değişikliğe ihtiyaç duyabiliriz. Eğer daha önceden anaokulu yada kreş olarak kullanılmış bina bulduysanız, işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. En azından maliyetlerde ciddi bir tasarruf sağlayacaksınız. Böyle bir durumun olmadığını varsayarak devam edelim.

Önce bulduğunuz yerin ilk planlarını alın. Mutlaka ellerinde autocad dosyası vardır. Eğer yoksa belediyeden mimari proje alınabilir. Mimari projeyle birlikte kat planlarını en ince ayrıntısına kadar incelememiz gerekiyor. Örneğin uyku odası koyacağımız alanın mümkün olduğu kadar gürültüden uzak olmasını planlamamız gerekiyor. Yada bir pencere açmamız gerekiyorsa, bu pencerenin güneş ışığını en fazla alacak şekilde konumlandırmalıyız.

Giriş alanında sınıflara, yemekhaneden tuvalet sayılarına herşey burada belirlenecek. Bir anaokulu için yerleşim planı hazırlamak tüm alanı en etkin şekilde kullanmak hem maliyet açısından avantaj sağlayacak hem de işletme boyutunda. Gelişigüzel hazırlanan yerleşim planları, telafisi olmayan bir durumu da birlikte getirmektedir.

Bulduğunu binanın büyüklüğüne bağlı olarak yapmak zorunda olduğumuz alanlar vardır. Bunlar;

 • Müdür odası
 • Sınıflar
 • Yemekhane
 • Mutfak
 • Giriş karşılama alanı
 • Oyun Alanı,
 • Uyku Odası
 • Atölyeler
 • Tuvaletler

Anaokulu yerleşim planı dahilinde bu alanları yerleştirebilirsiniz.  Yerleşim planı projelendirme sürecinin ikinci aşaması görselleştirme çalışmalarına geçebilirsiniz. Bu sayede tadilat çalışmalarında ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Şimdi tadilat çalışmalarının neler olduğunu inceleyelim.

Anaokulu yerleşim planına göre TADİLAT ÇALIŞMALARI


Yerleşim planı ve projeleriniz sayesinde anaokulunuzun bitmiş halinin nasıl göründüğünü biliyorsunuz. Şimdi kullanılacak ekipmanları temin edip, yerleşim planındaki detayları uygulama aşamasına geçebiliriz. Eğer profesyonel bir yerleşim planınız varsa, o zaman işiniz çok daha kolay. Çünkü tadilatta kullanılacak malzemelerin ne olduğunu bilecek ve her birinin metrekare hesabını yapabileceksiniz. Diğer bir deyişle, tadilat ustasının inisiyatifinden uzak duracaksınız ve ne istediğinizi iyi bileceksiniz.

Herkesin tadilat bilmesi gerekmez. Ama elinizdeki proje ile kimin ne kadar iş yapacağını bilirsiniz ve maliyetlerinizi de bu anlamda düşürürsünüz. Profesyonel bir destek almışsanız, elinizde bir de imalat projeleriniz olacak. Örneğin bir yuvarlak dekorunuz var. Bu dekorun kaç cm çapında olduğunu, hangi ral koduyla boyanacağını, hangi malzeme ile yapılacağını bilirsiniz. Bir ustaya işi nasıl yapacağını söyleyebilirsiniz. 🙂

Anaokulunuz için tadilat çalışmaları başladıktan sonra, personel seçim işlerine başlayabilirsiniz.

Anaokulu açmak için PERSONEL SEÇİMLERİ


Bir anaokulu açabilmek için öncelikle, müdürümüzün olması gerekmektedir. Eğer anaokulu müdür olma şartlarını taşıyorsanız, hem kurucu, hem de müdür olabilirsiniz. Anaokullarında müdür olma şartları için okuldanismanligi.com.tr/anaokulumüdürolmaşartları bağlantısından detayları öğrenebilirsiniz.

Müdürümüzü bulduktan sonra, anaokulumuzda görevlendirilmek üzere, aşçı, temizlik görevlisi ve öğretmen bulmamız gerekecektir. Bulacağınız personelleriniz aynı zamanda anaokulunuzun kimliğini de yansıtacakları için, doğru tercih yapmak önemlidir.

Mümkün olduğunca lisans mezunu öğretmenler almak yararınıza olacaktır.

Anaokulunda çalışacak personellerin tamamı, ancak ruhsatınız onaylandıktan sonra göreve başlayabilirler. Öncesinde iş başı yapamazlar. 

Kırmızı ile yazdığımız ayrıntı önemli bir konudur. Seçeceğiniz personellere hem yazılı hem de sözlü olarak iletin. Eğer işin içinden çıkamazsanız bizi arayın gerekli açıklamayı hem muhasebe departmanına hem de personelinize izah ederiz. Artık prosedür aşamasına geçebiliriz.

Anaokulu Açmak için GEREKLİ EVRAKLARI HAZIRLAMA : ANAOKULU AÇMA PROSEDÜRLERİ

Başlangıçta hazırladığımız yerleşim planı bizim elimizdeki en büyük avantajımız. Çünkü anaokulu açma standartlarını burada tamamladık ve şimdi anaokulu açmak için gerekli evrakları hazırlama vaktine geldik.

Anaokulu açmak için gerekli evrak listesi, Özel Öğretim Kurumları yönetmeliğinde mevcuttur. Ama biz yine de listeyi verelim.

 1. Adli sicil beyanı
 2. Kurucu tüzel kişi ise kuruluş amaçları içinde özel öğretim kurumu işletmeciliği yapılacağına ilişkin ifade ile ortakların ve
  ortaklar arasında tüzel kişiler varsa o tüzel kişilerin de uyruğunun yer aldığı ve tüzel kişinin niteliğine göre Türkiye Ticaret Sicili
  Gazetesinde yayımlanmış ana sözleşme, tüzük ya da vakıf senedinin ve varsa değişikliklerinin örneği.
 3. Kurucu temsilcisinin; kurumu açma, kapatma, devretme ve benzeri işlemleri yürütme yetkisine sahip olduğunun da
  belirtildiği yönetim kurulu kararının millî eğitim müdürlüğünce onaylı örneği. (Tüzel kişilerde)
 4. Binanın sağlam ve dayanıklı olduğuna ilişkin teknik rapor.
 5. Binanın ve çevresinin sağlık yönünden uygun olduğuna ilişkin rapor.
 6. Binada yangına karşı gerekli önlemlerin alındığına ilişkin itfaiye müdürlüğünden alınan rapor.
 7. Dört adet 35×50 cm veya A3 ebadında kâğıtlara çizilmiş yerleşim planı.
 8. Farklı uygulama yapmak isteyen özel okullar için Bakanlıkça onaylanmak üzere hazırlanan kurum yönetmelik taslağı CD si
  (3 Takım).
 9. Resmî benzeri olmayan öğretim programı ve haftalık ders çizelgesi uygulayacak kurumlar için; Bakanlıkça onaylanmak
  üzere öğretim programı ve haftalık ders çizelgesi CD si. (3 Takım).
 10. Yönetici çalışma izin teklifi ve kurum öğretime başlamadan önce niteliklerini de belirtilen gerekli tüm personele ilişkin
  çalışma izin tekliflerinin yapılacağına dair kurucunun yazılı beyanı.
 11. Kurum binası kurucuya ait ise tapu senedi örneği; kurum binası kiralık ise binanın tapu senedi örneği ile başvuru tarihi
  itibariyle okullarda öğretim süresi kadar, diğer kurumlarda en az bir yıllık kira sözleşmesi aslı veya millî eğitim müdürlüğünce
  onaylı örneği.
 12. Kurucu gerçek kişi veya kurucu temsilcisinin fotoğrafı.
 13. Vergi levhasının fotokopisi.
 14. Kurucu gerçek kişi ise kurucunun, kurucu tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin öğrenim belgesi ve hizmet cetveli.

Evraklarımızı sırasıyla dosyalayıp, bağlı bulunduğunuz ilçe milli eğitim müdürlüğüne teslim etmeniz ve evrak kayıt numarası almanız yeterlidir.  Şimdi kalan son işlemlerimizden anaokulu kurulumunun tamamlanması işlemlerine dönelim .

Anaokulu KURULUMU TAMAMLAMA


Bu aşamaya geldiğimizde anaokulumuzun tüm aşamalarının tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere olduğunu bilmeliyiz. Resmi evraklarımızı teslim ettikten sonra en fazla 15 günlük bir zamanımız var. Müfettişlerin gelip yerinde inceleme yapıp, raporlarını yazmalarını bekleyeceğiz.

Tadilat işlemlerinizi son kez gözden geçirin. Yerleşim planı ile yapılanlar aynı mı. Mümkünse elinizde metreyle yapılan işin doğruluğunu teyit ediniz.
Anaokulu için gerekli olan malzemeleri, yerleştiriniz. Eksiklik olup olmadığını kontrol ediniz.  Buraya kadar tüm aşamalarda veli görüşmeleri yapabilirsiniz ama resmi kayıt alamazsınız. Resmi kayıtlarınız ruhsatınızdan sonra olacaktır.

Su deposundan yangın merdivenine, kapı genişliklerinden koridor genişliğine kadar bir çok detayı atlamadan hareket edin. Artık bu saatten sonra yapılabilecek herşeyin bedeli çok daha fazla olacaktır.

Son kontrollerinizde bir problem görünmüyorsa artık müfettişlerin gelmesini bekleyip açılış organizasyonunuz yapabilirsiniz.

Anaokulu Açmak için son aşama : ANAOKULU AÇILIŞ ORGANİZASYONU


Burası en eğlenceli kısımdır. Çünkü geriye dönüp baktğınızda bir anaokulunuz var. Biraz meşakkatli de olsa güzel bir anaokulumuz var. Şimdi bu çalışmaların ödüllendirildiği gün  bu gün. Anaokulu açılışınız için kabarık bir davetiye listesi gönderin. Biraz görkemli olmasına özen gösterin.

Anaokulu Nasıl Açılır ? Konumuzu özetlersek


Anaokulu açmak için planlara ihtiyacınız var. İstek ve beklentileriniz doğrultusunda, yer seçimi, yerleşim planı oluşturma, projelendirme, tadilat, kurulum ve açılış safhalarından oluşan bir süreçtir. Anaokulu açılış esnasında bir çok konu karşımıza gelir. Ama yerleşim planınız ve projeniz ne kadar iyiyse, o kadar tercih edbilebilir olacaksınız diyebilirim.

Tüm bu çalışmalar sadece bir yol haritasıdır. Önemli olan yapacağınız çalışmanın fayda değer durumuna bakmaktır. Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak çalışmalarımıza önce ne yapmak istiyoruz ile başlarız ve buradan yola çıkarak projemizi geliştiririz. Yapılacak çalışmalardaki tespitlerimiz bu güne kadar bizi yanıltmadı. Lakin unutulmaması gereken konu şu ki önce bu işin fizibilitesini yapmak sonrasında harekete geçmek. Bu tarz bir yaklaşımda uzun vadede kalıcı bir anaokulunun sahibi olacaksınız.

Anaokulu açmak için çözüm ortağınız Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Yusuf YILMAZ

Anaokulu Kurulum Uzmanı

 Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.