Devlet Desteği İle Anaokulu Açmak 2020 Yılı Güncel

Devlet Desteği İle Anaokulu Açmak 2020

2020 yılı için düzenlemiş olduğumuz yazımızda devlet desteği ile anaokulu açmak konusunu detaylandıracağız. Şimdi tüm aşamalarıyla devlet desteği ile bir anaokulunun nasıl kurulacağına bakalım.

Devlet desteklerine geçmeden önce belirtelim ki sadece anaokulu değil, kreşler, ilköğretim ve lise seviyesindeki tüm eğitim kurumları için destek unsurları aynı şartlarda geçerlidir.

Uzmanlık alanımızın anaokulu ve kreşler olması vesilesiyle konu başlığımız devlet desteği ile anaokulu açmak. Şimdi sırasıyla devlet desteği alabilmek için, neler yapmamız gerektiğini inceleyelim.

Anaokulu Devlet Destekleri Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir?

Devlet destekleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tarafından verilmektedir. Öncelikli yatırım kapsamında değerlendirilen hususlar içinde yer alan eğitim kurumları teşviklerinden yararlanabilmek için, önce anaokulumuzun teşvik belgesinin alınması gerekmektedir.

Devlet teşviklerinde yer alan, tüm destek unsurlarından yararlanabilmek için anaokulumuzun ruhsatının alınması ve işletme boyutuna geçmiş olması gerekmektedir.

Teşvik belgesi alındıktan sonra tüm yatırımınızın gerçekleşmesi için ödemelerinizi yapabilirsiniz. Teşvik belgesi alınmadan önce yapılan tüm harcamalar, teşvik rakamı içinde değerlendirilmemektedir.

Yapmış olduğunuz tüm harcamaların toplamı asgari yatırım oranını geçmesi gerekmektedir. Aksi halde teşvik belgenizi kapatmak ve desteklerden yararlanmak mümkün değildir.

Şimdi aşamalarıyla devlet desteği ile bir anaokulu nasıl açılır  inceleyelim.Anaokulu nasıl açılır? makalemiz bu konuda işinize yarayacaktır. Yazımıza okuldanismanligi.com/anaokulunasılaçılır linkinden ulaşabilirsiniz.

Anaokulu Açmak için Devlet Desteği
Anaokulu Açmak için Devlet Desteği

Devlet desteği ile adım adım anaokulu açmak

Anaokulu açarken devlet desteğinden yararlanabilmek için aşağıdaki adımları takip etmemiz gerekmektedir.

 1. Anaokulu açacağınız yeri bulun.
 2. Anaokulu binasının standartlara uygunluğunu kontrol edin.
 3. Yerleşim planınızı oluşturun.
 4. Eğer binayı kiralayacaksanız kiralama yapabilirsiniz. Ama satın almak istiyorsanız, satışın beklemesi gerekiyor.
 5. Şirket kurulumu yapın,
 6. Kullanılacak ekipmanın tüm listesini hazırlayın.
 7. Tadilat maliyetlerinizi belirleyin
 8. Ekstra harcamalarınızı detaylandırın.
 9. Başvuru hazırlık için gerekli evrakları hazırlayın.
 10. Bu aşamadan sonra tüm harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 11. Tadilatınızı bitirin ve faturalarınızı dosyalayın.
 12. Ekipmanların tamamının faturalarından %18 KDV muafiyetiniz olduğu için önce vergi dairesinden muafiyet yazısı alın.
 13. Muafiyetiniz olan hususlar için KDV istisnası yazısını vermeyi ihmal etmeyin.
 14. Meb Anaokulu Açma Ruhsatınızı alın.
 15. Teşviğin tamamlanması için son hazırlıklarınızı kontrol edin.
 16. Teşvik kapatılmaya uygun olduğunda bakanlık müfettişleri incelemeye gelecektir.
 17. İnceleme sonunda toplam yatırım miktarınız doğrultusunda destek unsurlarından yararlanabileceksiniz.
 18. Kurumlar vergisinden %80 muaf olacaksınız. ( 1,2,3,4,5 bölge için)
 19. SGK desteğinden yararlanmaya başlayacaksınız.
 20. 5 yıl boyunca bu destekleri almaya devam edeceksiniz. .

Tüm bu işlemleri, yaklaşık olarak en az 6 ay maksimum 3 yıl içinde bitirmeniz gerekmektedir.

Devlet desteği ile anaokulu açmak avantajlı bir yatırımdır.

Devlet desteği ile anaokulu açmak, avantajları ile birlikte bir hibe programı gibi düşünülebilir.

Şimdi bu durumu ele alalım ve hangi koşullarda avantaj sağladığını belirleyelim.

Devlet desteği ile anaokulu açtığımızda hangi avantajlarımız olacak değerlendirelim ve ardından avantajın büyüklüğünü ekonomik yönden görelim.

Devlet desteği aldığımda hangi avantajlara sahip olacağız.

 1. Arsa tahsisi
 2. KDV istisnası
 3. Gümrük Vergisi Muafiyeti
 4. SGK Desteği
 5. Gelir Vergisi Desteği
 6. Faiz Desteği

6 madde toplamda, 1,2,3,4,5 bölgeler için en az 70  ve 6 bölge için %200′ e varan geri dönüşüm sağlayacak. Bu durumda yapacağınız yatırım sizin için en az %30 luk bir maliyetle tamamlanmış olacaktır.

Şimdi bu durumun nasıl gerçekleştiğine bakalım.

Devlet Desteği ile Anaokulu Açmak ve Geri Dönüşümü

devlet desteği ile anaokulu açmak avantajları
devlet desteği ile anaokulu açmak avantajları

Anaokulunuzu nasıl açtığınızdan bağımsız olarak, yer kiralama olabilir, satın alma olabilir ya da arsa üzerine bina yapımı gibi seçenekler olabilir. Arsa tahsisi konusuyla devam edelim ve 6 maddenin bize sağlayacağı avantajları değerlendirelim.  Hikayelendirerek ilerleyelim, kahramanımız Ahmet Bey.

Ahmet bey devlet desteği ile anaokulu açmak istiyor. Arsa tahsisinden yararlanmak ve kendi binasını oluşturma düşüncesi var. Ahmet beyin, 6 maddelik devlet desteklerini nasıl kullanacağına bakalım.

Dip not olarak verelim Arsa üzerine bina yapma maliyetlerimiz 200 kapasiteli bir anaokulu için aşağıdaki gibi olacaktır.

Anaokulu İnşaat maliyetleri : 1,500,000₺

Anaokulu Makine ve Teçhizat maliyetleri : 500,000₺

Yurt Dışından temin edilecek malzemeler  : 100,000₺

Devlet desteği ile anaokulu açmanın maliyeti : 2,100,000₺

1. Anaokulu Açmak İçin Arsa Tahsisi ;

Ahmet bey öncelikle il milli emlak müdürlüğüne giderek eğitim arazilerinin durumunu öğreniyor. Anaokulu açmak istediği bölgeye yakın bir arsa olduğunu görüyor. Bu arsayı alabilmek için il milli emlak müdürlüğü ile irtibat halinde.

Ahmet bey, bu arsayı 49 yıllığına kiralaması için önce teşvik belgesini alması gerekiyor. Burada ödeyeceği rakamlar ise teşvik asgari tutarına işlenmeyecek.

Ahmet bey teşvik işlemlerine başlamadan önce arsa üzerinde fizibilite çalışması yaparak, açmayı düşündüğü anaokulunun planlarını hazırlıyor.

Bu sayede kapasite oranını ve yapacağı yatırımın kendisine sağlayacağı faydanın neler olduğunu görebilecek.

Ahmet bey yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, anaokulunun kapasitesinin 200 olduğunu görüyor. Hesaplarına göre 200 öğrenci kapasiteli bir anaokulunun getirilerinin de iyi olacağına inanıyor ve projesini başlatıyor. Bundan sonraki aşamalara başlıyor.

2. Anaokulu Malzemelerinde KDV Muafiyeti :

Ahmet bey oluşturduğu yerleşim planı dahilinde kullanılacak ekipmanların listesini teşvik belgesi almadan önce yapmıştı. Şimdi bu malzemeleri alması gerekiyor. Tüm siparişini veriyor.

Ahmet bey vergi dairesinden aldığı KDV istisna yazısını tüm iştirakçilere iletiyor. Ahmet bu işlemlerin tamamında KDV ödemesi gerçekleştirmiyor.

Yani yukarıda bahsettiğimiz 500,000₺ harcamanın toplamda karşılığı olan %18’lik tutarı olan 90,000₺ tasarruf etti.

3. Anaokulu Malzemeleri için Gümrük Vergisi Muafiyeti

Ahmet bey anaokulu için kullanabileceği çok özel ürünler buluyor. Almanyadan bunların siparişini veriyor. 100,000₺ tutarındaki ürünler için normal şartlarda  ödemesi gereken 18,000 ₺ civarındaki gümrük vergisini ödemiyor.

Ahmet bey malzeme işlerini bitirdikten sonra inşaat işlemlerine geçiyor. Bu süre içinde mimari projeler tamamlanmış ve inşaat yapılması için belediye ile görüşmeler başlamış. İnşaata başlamak için harç yatırması gerekiyor.

Ahmet burada sürpriz bir şey öğreniyor. Belediye harçlarından muaf . Bu süper diyor. İnşaat ruhsatı için 15,000t tasarruf daha sağlıyor.

4.  Faiz Desteği :

Anaokulu Açmak İçin sermayesi yetmeyen Ahmet Beyin, işi tamamlaması için desteğe ihtiyacı var. Ahmet bey çalışmalarına başlıyor ama elindeki sermaye işi tamamlamaya yetmiyor. O yüzden bir kaynak bulmak zorunda. İmdadına Faiz Desteği Avantajı yetişiyor.

Ahmet bey, Bankaya gidiyor ve kredi kullanmak istediğini söylüyor. Banka, önce Ahmet beyin kredibilitesine bakıyor. Kredi notunu çıkarıyor. Ahmet Bey’e ne kadar kredi kullanmak istediğini soruyorlar

Ahmet bey, elin kalan bütçe ve ulaşması gereken 2,100,000 ₺ olan projesi için 1,000,000₺ kredi çekebileceğini söylüyor. Banka görevlisi  toplam yatırım miktarının %70 lik kısmı için 5 puan faiz indiriminden yararlanabileceğini söylüyor.

Ahmet Beyin biraz kafası karışıyor. Aslında Kredibilitesi yüksek olan Ahmet Bey, Toplam yatırımın %70 i olan, 1,470,000₺ kadar kredi kullanımında 5 puanlık faiz desteği alabileceğini ama bu rakamın üstündeki kredilendirilmiş tutar için faiz desteğinden yararlanmadan işlem yapılacağını öğreniyor.

Ahmet bey benim için 1,000,000₺ yeterlidir diyor.  Banka Ahmet Bey için bir itfa planı çıkarıyor. 6 Ay ödemesi geri kalan süreç için 3 er aylık periyotlarla ödeme planı hazırlıyor.

Plan ahmet beyin hoşuna gidiyor ve kredisini onaylıyor.

1,000,000₺ kredi için faiz indirimleriyle beraber 5 yıllık bir planda rakam normal şartlarda ödeyeceğiniz toplam rakam 1,450,000 ₺

Faiz desteği ile Ahmet beyin cebinden çıkan rakam ise toplamda 1,300,000₺

Ahmet bey bu planla 150,000₺ avantaj sağladı.

5. SGK Desteği :

Ahmet bey, tüm işlerini rahatlıkla yapmayı başardı. Anaokulu için ruhsatını aldı. Şimdi diğer desteklerden yararlanabilmek için aldığı teşviğin tamamlanması çalışmalarına başladı.

Ahmet bey tamamlama işlemi bitirdikten sonra anaokuluna yoğun bir talep oldu ve kısa sürede tam kapasiteye ulaştı.

Ahmet beyin toplam çalışan sayısı 30 oldu. Ama Ahmet beyin aklında sgk ücretleri var. 2020 yılı için bir personelin işverene maliyeti  3605 ₺. Ahmet bey her ay bu rakamı öderse 30 personel için  108,150 ₺ rakama ulaşacak. Bu rakam 2020 yılı asgari ücret üzerinden hesaplandı.

Ahmet bey, burada nasıl bir tasarrufa gideceğini düşünüyor. İşkurun verdiği destekleri araştırıyor. Lakin yeterli gelmiyor. Ahmet beyin almış olduğu devlet teşviği ile bir avantajı bulunuyor.

Toplam yatırım miktarının %30 una kadar SGK desteği vardı. Yani bir personel için 515,03 ₺ muafiyeti var.  Aylık 30 personel için 15,451 ₺ SGK ya eksik ödeme yapacak.

Bu ödemeler %30 luk tutar olan 630,000 ₺ dolana kadar devam edecek. Ahmet bey aynı koşullarda devam ettiği takdirde 630,000/15,451 =40,7 ay boyunca bu rakamı eksik ödeyecek.

Ahmet Beyin toplam 630,000 ₺ tasarrufu var. Yaklaşık 3,5 yılda bu rakama ulaşacak.

6. Yıl Sonu Geldi ve gelir vergisi ödemesi var. Gelir Vergisi Desteği ;

Ahmet Bey, yıl sonunda devlete ödenmesi gereken gelir vergisi olduğunu biliyor. Yıl sonu geldi ve ne kadar ödeyeceğinin hesabını çıkarıyor. Ahmet bey karlı bir yatırım yaptığı için aylık bazda 100,000₺ net karı bulunmakta.

Haliyle 100,000₺ X 12 = 1.200,000₺ toplam yıllık karı bulunmaktadır. Devlete ödemesi gereken tutar 2020 yılı için %22 civarında. Yani toplam da  264,000₺. Ahmet bey bu rakamı ödeyecekken imdadına Gelir vergisi muafiyeti yetişiyor.

264,000₺ nin %80 inden muafsınız Ahmet Bey. Siz 211,200₺ tasarruf edeceksiniz ve sadece 52,800 ₺ ödeyeceksiniz.

Ahmet beyin buradaki kazancı  211,200 ₺. Toplam yatırımın %30 luk kısmını doldurana kadar muaf olduğu kısmı ödemeyecek.

Ahmet beyin toplam kurumlar vergisi muafiyeti : 630,000₺ tasarrufu var.  Bu rakamı doldurduktan sonra özel öğretim kurumlarının 5 yıllık gelir vergisi muafiyetinden de yararlanacak.

5yıl X 264,000₺1=1,320,000₺ Bekleyen avantajı.

Şimdi gelelim devlet teşviklerinin Ahmet Bey’e sağladığı toplam avantajlara.

Devlet Desteği ile Anaokulu Açan Ahmet Bey Toplamda Ne Kadar Avantaj Sağladı?

Ahmet Bey, devlet desteği ile anaokulu açtığında aşağıdaki tablodaki gibi avantaj sağladı.

[wptb id=14608]

Ahmet Bey, anaokulu yatırımı için bu kalemlerin tamamından yararlanmış oldu.

[wptb id=14599]

Şimdi, devlet desteği ile anaokulu açmak için en çok sorulan sorulara göz atalım.

Anaokulu devlet destekleri ile ilgili en çok sorulan sorular

Anaokulu açmak için devlet desteği var mı?

Hem anaokulu hem de özel okul açmak için devlet destekleri vardır. Eğitim yatırımlarında devlet destekleri alabilmek için okuldanismanligi.com/bizeulaşın linkinden  iletişime geçebilirsiniz.

Anaokulu açarken KOSGEB destek veriyor mu?

Anaokulu açarken KOSGEB desteği bulunmamaktadır. Bu konuda bir çok geri dönüt alıyoruz. KOSGEB girişimcilik belgesi almak için başvuruda bulunmuş olanlarda, girişimcilik belgesi olan da, konusu eğitim olan konularda hibe alamazlar. En azından şuan için böyle.

Anaokulu açarken hibe var mı?

Anaokulu devlet destekleri bir hibe programı değildir. Devlet sadece alacaklarının bir kısmından, belirli bir süreyle vazgeçecektir. Eğer anaokulu açmak için hibe programı yoktur.

Anaokulu devlet desteklerinden faydalanmak için gerekli şartlar nelerdir?

Anaokulu açarken devlet desteklerinden faydalanmak için anaokulu açma yatırımınızın büyüklüğünü belirlemelisiniz. Yani kreş, anaokulu yada özel okul açmak için ön fizibilite yapmanız gerekmektedir. İşin özeti toplam yatırım miktarınız ne kadar olacak belirlemelisiniz.

Anaokulu devlet desteklerinden yararlanabilmeniz için ikinci aşama ise, anaokulu açacağınız şehrin hangi yatırım bölgesinde olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Bölge seçimi tamamlandıktan sonra asgari yatırım tutarı belirlenmiş olacak. Eğer bu şartları sağlıyorsak devlet desteklerinden faydalanabileceksiniz.

Şehrinizin hangi bölgede olduğunu öğrenmek için okuldanismanligi.com/özelokuldevletdestekleri sayfasına bakabilirsiniz.

Anaokulunuzun devlet desteklerinden faydalanabilmesi için gerekli ön hazırlıklara başlayıp şirket kurulumunu tamamlamanız gerekmektedir.

Harcama kalemlerini net bir şekilde belirleyip, toplam yatırım bütçesini oluşturmalısınız.

Bundan sonra yapılacak tek şey gerekli evrakları hazırlamak ve sürecin tamamlanmasını beklemek.

Anaokulu açmak için devlet destekleri nelerdir?

Özel okul devlet destekleri öncelikli yatırım kapsamında yer almaktadır. Bu destekler ise;

 • Arsa Tahsisi
 • KDV İstisnası
 • Gümrük Vergisi İstisnası
 • Gelir Vergisi İndirimi
 • SGK Desteği
 • Faiz Desteği

olarak belirlenmiştir.

Anaokulu açmak için bölgeler neye göre belirleniyor?

Özel okul devlet desteklerinde yer alan 6 bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler 1 en gelişmiş 6 en az gelişmiş olmak üzere belirlenmiştir. 1 ve 2. bölgeler en gelişmiş şehirlerin olduğu alanlar olduğundan dolayı, asgari yatırım miktarları 1,000,000₺ olarak belirlenmiştir. 3,4,5 ve 6. bölgede yapılacak yatırımlar için asgari yatırım şartı 500,000₺ olarak belirlenmiştir.

Anaokulu açmak için faiz desteğinden nasıl yararlanabilirim?

Yatırım teşvik sisteminde yer alan faiz desteğinden yararlanabilmeniz için, anaokulunuzun teşvik işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Tamamlanmış olduğunu varsayalım.

Kredi kullanmanın bir limiti yoktur. Kredi kullanmak istediğiniz bankaya gidip kullanmak istediğiniz kredi miktarını belirleyip, itfa planı isteyebilirsiniz. Bu plan dahilinde bankanızdan faiz desteği protokünden yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Aksi halde hiç bir banka faiz desteğimiz var demezler ve normal kredi politikasını uygularlar.

Devlet onaylanmış kredinizin, yatırım tutarınız üzerinden maksimum %70 seviyesine kadar 5 puanlık  faiz desteği sağlayacaktır.
Örnek verelim : Anaokulu açma yatırımınız toplamda 1,000,000₺, Kredi tutarınız, 1,000,000₺ olsun. faiz desteği hesabı toplam yatırım üzerinden hesaplanacağı için %70’lik kısmı olan 700,000₺ üzerinden yapılacak olup 300,000 ₺’lik kısmın indirimi olmayacaktır.

Faiz desteği onaylandıktan sonra, aylık ödemelerinizden destek miktarı düşecektir.

Anaokulu açmak için devletten arsa alabilir miyim?

Özel okul açmak için devlet destekleri kapsamında arsa tahsisinden yararlanabilirsiniz. Arsa tahsisi 49 yıllık süreyle gerçekleşecektir. Arsa tahsisi için bağlı bulunduğunuz ilin Milli Emlak Müdürlüğüne başvurmanız ya da devlet kurumlarına ait arsaları araştırmanız gerekmektedir.

Hangi eğitim kurumları devlet desteklerinden yararlanabilir?

Eğitim kurumlarının tamamı Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır. Lakin bunların içinden sadece, anaokulu, ilkokul, ilköğretim, liselerin tamamıyla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş ve gündüz bakımevleri yararlanabilmektedir.

Kurs merkezleri, kişisel gelişim merkezleri gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ancak örgün eğitim içinde yer almayan tüm kuruluşlar devlet desteklerinden yararlanamazlar.

Anaokulu açmak istiyorum. Devlet destekleri bana ne kadar geri dönüşüm sağlayacak?

1,2,3,4,5 bölgelerde geri dönüşüm %70 e kadar 6. bölgede ise %200 e kadar geri dönüşüm alabilirsiniz. Bunun anlamı şu; 1,000,000₺ yatırım yaptınız ve ilk beş bölgeden birindesiniz. Geri dönüşüm oranınıza göre uzun vadede 700,000₺, 6. bölgede ise, 2,000,000₺’ye kadar geri dönüşüm alabilirsiniz.

Kdv İstisnası hangi harcamalar için geçerlidir?

Anaokulu Devlet Desteklerinde KDV istisnasından yararlanabilecek harcamalar makine teçhizat için geçerlidir. Konunun kapsamını genişletecek olursak, anaokulu açmak istediğiniz binanın sınırları içinde yapacağınız hareketli olan her türlü malzeme için geçerli olacaktır. Bir nevi tadilat haricinde kalacak ve anaokulu açmak için ihtiyacınız olan tüm anaokulu malzemeleri için geçerli olacaktır.

Bu malzemeleri alırken önce vergi dairesinden KDV istisnasının uygulanacağına dair yazı almanız gerekecektir. Her faturada bu belgeyi ibraz etmeniz gerekecektir.  Teknoloji ürünleri, mobilya, mutfak eşyaları gibi kullanacağınız ve hareketli olan her türlü malzeme bu kapsamda değerlendirilecektir.

Anaokulunuz için servis aracı bu kapsam içinde olmayacaktır.

Anaokulu devlet destekleri konusunu özetleyelim.

Devlet destekleri doğru kullanıldığında, sonuç bir işletme için çok büyük geri dönüşümler sağlayabilir.  Bu yazımızda devlet desteği ile anaokulu açmanın tüm unsurlarını ortaya çıkardık.

Hikayelendirme ile sürecin nasıl işlediğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini gösterdik. Haliyle karşımıza çıkan tablo, devlet desteği ile anaokulu açmanın ne kadar önemli bir faktör olduğunu ortaya çıkardı.

Anaokulu açmaya yeni karar vermişseniz  okuldanismanligi.com/anaokuluacmakhakkındabilgiler bağlantısına ulaşabilirsiniz.  http://www.okuldanismanligi.com/anaokulu-acmak-hakkinda-genel-bilgiler/

Her proje kendine özeldir. Yapacağınız anaokulunuz için geri dönüşüm oranınızı ciddi bir şekilde artırabilmek için en ince ayrıntıyı bile atlamayın. Her 1 lira size 70 kuruş olarak geri dönecektir.  Maksimum verim alabilmek adına aşama aşama somut verilerle ilerlemek çok daha mantıklı olacaktır.

Devlet desteği ile anaokulu açmak için, devlet teşviklerinden yararlanmak, sorularınıza cevap bulmak ve anaokulu açmak için merak ettikleriniz için okuldanismanligi.com/bizeulaşın linkinden faydalanabilirsiniz.

Yusuf YILMAZ

Anaokulu Kurulum Uzmanı

03/02/2020

 Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.