Gems Eğitim Modeli

Gems Eğitimi

            Gems eğitimi, çocukların çok küçük yaşlarda bilim ve deneylere ilgi duymasını sağlayan bir sistemdir. Genel olarak okul öncesi çocukların bilimsel deneyleri izlerken hayal güçlerini de kullanmaları sağlanır. İlk olarak Lawrence Bilim Merkezi’nde geliştirilen gems eğitimi, daha sonraları yüzlerce öğretmen tarafından denenerek öğretmenlerin faydalı olabilecekleri şekilde güncellenmektedir.

 

Gems etkinlikleri öğrencilerin fen ve matematik kavramlarını oyunlaştırarak anlamalarını ve günlük yaşamlarında sorgulama alışkanlığı edinmelerini sağlamaktadır. gems eğitiminin amacı okul öncesi çocukların fen ve matematiğin önemini anlamalarını sağlamak, fen ve matematiğe karşı çocukların olumlu bir tutum sergilemelerine yardımcı olmak ve eleştirel düşünebilen bireyler yaratmaktır.

 

Gems eğitimi, öğrencilerin kendi başlarına buluş yapmalarına olanak tanımaktadır. Ayrıca gems etkinliğine katılan çocuklar ilerleyen yaşlarında yani lise çağlarına geldiklerinde fen öğrenimi ile ilgili eğitim görmek isteyip istemediklerine daha kolay karar verebilmektedirler. Gems etkinlikleri, öğrencilere fen ve matematiğin eğlenceli, bilim ve deney yapmanın da çok kolay olduğunu göstermektedir.

 

Gems eğitiminin bir diğer amacı da çocukların fen ve matematik becerilerini geliştirirken bu becerilerin önemini vurgulamak, fen ve matematiğe karşı olumlu bir tutum sergilenmesine yardımcı olmaktır. Ayrıca küçük ve basit deneylerle de çocukların ilgisi fen dersine çekilmektedir. Küçük tepkimelerle sabun köpükleri oluşturmak, hangi marka deterjanın en büyük köpüğü çıkardığını bulmak, akvaryumda balık incelemeleri yapmak, maddelerin sıvı mı yoksa katı mı olduklarını bulmak çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici bir sistem sunulması demektir.Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.