High Scoope

High Scoope

 

            High scoope eğitimi ilk olarak ABD’de David P. Weikart tarafından geliştirilen ve okul öncesi eğitimde dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan bir sistemdir.

High scoope eğitim yaklaşımında, çocukların kendi kendilerine planlayıp uyguladıkları etkinliklerden daha çok şey öğrendiği anlayışı kabul edilmektedir. High scoope yaklaşımına göre çocukların kendi tercihlerini yapmaları, karar alma mekanizmalarının gelişmesine, sorumluluk almayı öğrenmelerine, yaratıcılık ve yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Kendi kararlarını verebilen çocukların yaratıcı, girişken, sorgulayıcı, sorumluluk sahibi ve kendini rahatça ifade edebilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktadır.

 

40 yıllık araştırmalar ve uygulamalar üzerine kurulmuş olan yaklaşım, çocukların kendi çalışmalarını planlayabilmelerini, çalışmayı başlatıp üzerinde düşünebilme ve karar verebilmelerini sağlamaktadır.

 

High scoope eğitimde, öğretmen çocukların düşünce ve eylemlerini yönetmek yerine onların kararları doğrultusunda hareket etmekte, çocuklara karar verme, kendi faaliyetlerini tasarlama ve uygulama imkânı sunmaktadır. Bu eğitimi alan çocuklar günlük yaşantılarında da kendi kararlarını verebilen, planlı ve programlı hareket edebilen, özgüvenli bireyler haline gelmektedirler. Eğitimle birlikte çocuklar ayrıca günlük bir program oluşturmakta, zamanı denetlemeyi ve gurup faaliyetlerine katılabilmeyi öğrenmektedirler. Bu sayede çocuklar ilerleyen yaşlarında da hem ders çalışırken hem de günlük hayatlarında planlı, programlı ve düzenli olmayı öğrenmektedirler.

 

            Eğitim bir başka açıdan da okul öncesi yaştaki çocuklara bağımsızlık, merak, karar verme, iş birliği, yaratıcılık, problem çözme gibi yetenekler de kazandırmaktadır.

 Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.