Montessori Eğitimi

Montessori Eğitimi

Okul öncesi dönem olarak adlandırılan 0-6 yaş gurubu çocukların bilişsel becerilerini geliştirmeye yönelik materyaller kullanılmasıyla öne çıkan eğitim sistemine Montessori eğitimi denilir. Montessori eğitimine göre her çocuk özgürdür ve kendi bireysel öğrenme hızına göre eğitilmelidir.

 

Bu eğitim sisteminde çocuklar soyut kavramları öğrenebilmek için somut materyalleri kullanmaktadırlar. Montessori eğitimi kişilik oluşumunu amaç edinen bir sistemdir. Eğitimin ilkelerine göre her çocuk özgür, tek ve kendine hastır. Bu nedenle de bir eğitmenin yönlendirmesi yerine kendi istediği şekilde seçim yapabilir ve seçimlerinden doğabilecek hatalar denetlenir.

 

Montessori eğitimi veren okullarda çocuklar kendileri için materyallerle hazırlanmış bir ortamda istedikleri materyalleri diledikleri yerde kullanabilirler. Her çocuğun öğrenme kabiliyeti farklı olduğu için yapılacak işi çocuğun dilediği kadar tekrar etme imkânı sunulur. Ayrıca yaptığı hatayı kendi bulması ile denetleme yapılmış olur. Hatasını bir başka kişi müdahale ederek bulmaz.

 

Montessori eğitiminin asıl amacı çocukların dikkatini yoğunlaştırmak, üretkenliğini arttırmak, kaygılarını ve üzüntülerini nasıl dışa vuracağını öğretmek, kendisine ve başkalarına saygı duymasını sağlamak ve yaşadığı problemi nasıl çözümleyeceğini öğretmektir. Çocuğa uygun bir şekilde hazırlanmış bir çevrede kişiliğini oluşturması için bireyselleşmesi, sosyalleşmesi ve başkaları ile saygı içerisinde zaman geçirmesini esas alan, bireye özgü bir eğitim sistemidir. Montessori eğitimi, 1870- 1952 yılları arasında yaşayan, İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori tarafından geliştirilmiştir.Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.