Orff Eğitimi

Orff Eğitimi

Orff eğitimi, bir ders değil okul öncesi çocuklar için oynayarak öğrenmeyi sağlayan bir sistemdir. Okul öncesi eğitimde çocuklara eğlenerek ve oynayarak eğitim vermek çocukların gelişimi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Orff eğitimi, adını Carmina Buranna adlı opera ile tanınan Alman besteci Carl Orff’tan almıştır. Tamamen ritim ögelerinin ön planda olduğu orff eğitim tekniğinde amaç 2 ile 6 yaş arasındaki çocukların müzik becerilerinin de gelişiminin sağlanmasıdır. Okul öncesi çocuklara herhangi bir müzik enstrümanı kullanmasını öğretmek neredeyse imkânsızdır. Ancak orff eğitimi ile çocuğa müziğin ritimleri ve enstrümanlar sevdirilerek ilerleyen yaşlarda müzik eğitiminden zevk alması için zemin hazırlanabilir. Orff tekniği ile eğitim gören çocukların diğer çocuklara kıyasla daha yüksek IQ’ya sahip oldukları da kanıtlanmıştır.

Orff eğitiminin uygulanması için aynı yaş gurubundaki çocuklardan oluşturulan gurupta pedagog ve perküsyon sanatçısı eşliğinde ritimli ve şarkılı küçük gösteriler hazırlanır. Piyeslerde çocukların da oyunu yönetmelerine izin verilerek çocukların emprovize yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olunur. Aynı zamanda orff çalgılarının tamamının da çalınması ile çocukların dans, drama ve enstrümanı bir arada uyum içerisinde kullanabilmeleri ve sosyal aktivite olarak benimsemeleri sağlanır. Gelecekte sanat ile ilgilenmeleri için çocukların en uygun eğitim yaşları 2 ile 6 yaş arasındadır.

Orff tekniği ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış ve dünyanın her yerinde aynı metot ve alt yapıya sahip bir sistemdir.Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.