Scamper Eğitim Sistemi

Scamper Eğitim Sistemi
Scamper Eğitim Sistemi, çocuklarda yaratıcı düşünmenin geliştirilmesini sağlayan, öğrenirken eğlendiren bir beyin fırtınası yöntemidir. Scamper, çocukların farklı düşünmelerini, hayal kurmalarını, sezgilerini kullanabilmelerini ve kendi ürünlerini ortaya koyabilmelerini sağlamaktadır.

Scamper eğitim yönteminde çocuğun beyin fırtınası yaparak bir nesneyi, hikâyeyi ya da şiiri değiştirip yeni bir boyut kazandırması sağlanmaktadır. Çocuğun bu değişiklikleri yapabilmesi için sorular sorulur ve farklı cevaplar vermesi sağlanır. Scamper sözcüğü aslında akılda kolay kalabilmesi için İngilizce yedi kelimeden oluşturulan akrostiştir.

S: Substitude: Yer değiştirme. Bu aşama çocuğun bir nesneyi başka bir şeyin yerine koymaya çalışması aşamasıdır.

C: Combine: Birleştirme aşaması, farklı nesneleri bir araya getirme yeteneğidir.

A: Adapt: Uyarlama aşaması da bir amaç için kullanılan bir nesnenin farklı amaca yönelik kullanılmaya çalışılmasıdır.

M: Modify, Minify, Magnify: Değiştirme, küçültme, büyültme aşaması ise çocuğun bir nesneyi değiştirmesidir. Örneğin bir harfi büyük ya da küçük yazması, el yazısı ile ya da düz yazı ile yazmasıdır. Bir başka taraftan da bir elbise askısının büyük poşetleri ya da küçük bir temizlik bezini taşıması için farklılaştırılmasıdır.

P: Put to other uses: diğer kullanışların yerine koyma. Bu aşamada çocuktan bir nesneyi her zaman ki amacından başka bir amaç için kullanması istenir. Mesela çocuğa çamaşır mandalının aynı zamanda defter maşası olabileceği örneği verilerek, kendisinin de farklı bir örnek bulması sağlanabilir.

E: Eliminate: Yok etme, çıkarma. Çocuktan bir nesnenin özelliğini değiştirmesi ya da nesneyi tamamen farklılaştırması istenir. Eskiyen bir tokanın üzerindeki süslerin çıkarılması ile daha sade bir toka elde edilebileceği örneği verilir ve kendinin de buna benzer fikirler sunması beklenir.

R: Reverse: Tersine çevirme.

Pek çok farklı yeteneğin çocuklara kazandırılmasını amaçlayan scamper eğitim yönteminde çocuğa farklı sorular sorularak daha pratik cevaplar vermesi, hızlı düşünebilmesi ve düşüncesini açıkça söyleyebilmesi kazandırılmış olmaktadır. Örneğin çocuğa şemsiye olmasaydı yerine ne kullanılabilirdi? Çöp kutusu olarak başka ne kullanabiliriz? Makarnayı süzgeçten başka ne ile süzebiliriz? gibi pek çok farklı soru sorup cevaplar vermesi istenebilir. Scamper çalışmaları ayrıca çocuğa okunan bir hikâyenin başka nasıl sonlanabileceği de sorulabilir.Bir cevap yazın

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.